Brána do neba - akad. maliar Ladislav ZáborskýJn 3, 7b-15

Aj takto vyjadril nové narodenie jeden z najvýznamnejších teológov dvadsiateho storočia Hans Urs von Baltazar (1905-1988). „Ako to Boh robí, že už nevidí vo mne moje hriechy, ale vo svojom milovanom Synovi, ktorý vzal moje hriechy na seba? Boh premieňa moje hriechy na trpiacu lásku.“

Kresťanskí myslitelia pochádzajúci zo židovstva predstavujú vykúpenie človeka ako postupné zostupovanie Syna Božieho do sveta, medzi trpiacich ľudí, odlúčených od Boha. Zostúpenie, poníženie Krista je vždy spojené aj s povýšením. Kam zostúpi Boh, tam sa otvára nebo! Najbolestnejšie bolo zostúpenie Krista do potupnej smrti. Sýrski Otcovia nazývajú kríž rebríkom do neba.

Ježiš vedel, že najväčšou prekážkou v záchrane človeka nie je satan. Ale zatajovanie skutočného stavu, v ktorom sa človek nachádza. Predstieranie a odmietanie si priznať potrebu záchrany od smrti. Hriech je najväčšie zlo. Väčším zlom je nepriznať si hriech. Čiže strata vedomia hriešnosti a potreby odpustenia. Zotrvávanie v temnote. Ak niekto žije dlho v temnej jaskyni, môže oslepnúť v kontakte so svetlom.

Nebojme sa svojho hriechu. V Kristovi nás každé pritlačenie k zemi, k hriechu, pozdvihne do neba.

Fr. Šimon OP