Sv. VojtechDruhý pražský biskup 
Relikvia ex ossibus (z kostí)

Narodenie: okolo roku 956, Libice nad Cidlinou, dnešná Česká republika
Smrť: 23. apríl 997 (40-41 ročný), Prusko
Kanonizácia: 999, Silvester II.
Sviatok:
23. apríl

Životopis: Patril do českého kniežacieho rodu Slavníkovcov. Na štúdiá bol poslaný do Magdeburgu, kde sa deväť rokov formoval pod vedením miestneho arcibiskupa Adalberta, ktorý mu pri birmovaní dal svoje meno. Roku 981 ho prvý pražský biskup Dětmar (pôvodne saský mních) vysvätil za kňaza a po jeho smrti v roku 983 sa stal jeho nástupcom. Do jeho diecézy okrem Čiech a Moravy patrilo aj Sliezsko, časť južného Poľska a dnešného Slovenska. Pre Vojtechovu biskupskú službu bola príznačná snaha o odstránenie rôznych dobových nešvárov (mnohoženstvo, porušovanie celibátu, predaj kresťanských zajatcov do otroctva, znesväcovanie nedele trhmi a poľnými prácami, pretrvávajúce pohanstvo, krvná pomsta) čím proti sebe poštval časť kléru a niektorých mocných šľachticov. Ich neznesiteľný nátlak ho viedol k tomu, že požiadal pápeža o dovolenie odstúpiť z úradu a v roku 990 vstúpil k benediktínom najprv na Monte Cassino a potom v Ríme do benediktínskeho kláštora sv. Bonifáca a Alexia na Aventíne. Na podnet mohučského arcibiskupa a na prianie pápeža Jána XV. sa v roku 992 vracia do Čiech. V roku 993 založil v Prahe břevnovský benediktínsky kláštor, ktorý sa stal prvým mužským kláštorom v Čechách. Pôsobil aj v Uhorsku (994-995), kde pobirmoval aj Gejzovho syna, neskoršieho kráľa svätého Štefana. Po porušení práva azylu a krutej rodovej pomste v kostole sv. Juraja v areáli pražského hradu, uvrhol rod Vršovcov do kliatby a druhý raz odišiel do Ríma. Keď sa v roku 995 dozvedá o vyvraždení celého svojho rodu Vršovcami, rozhodne sa odísť na misijnú cestu: putoval do severného Poľska a do Pruska, kde po sv. omši v piatok 23. apríla 997 podstúpil mučenícku smrť. Pod vedením pohanského kňaza ho prebodli siedmimi kopijami a odťali mu hlavu. Jeho telo bolo pochované v Hnezdne, odkiaľ bola časť jeho relikvií prenesená do Ríma a v roku 1039 do Prahy.

Pomoc: patrón Čiech, Poľska, ostrihomskej a pražskej arcidiecézy, študentov poľskej literatúry.

„Bratia, nebuďte smutní. Viete, že trpíme pre Ježišovo meno, ktorého dokonalosť je nad všetky dokonalosti, krása nad všetky ozdoby, ktorého moc je nevýslovná a dobrota jedinečná, Veď čo je statočnejšie, čo krajšie než položiť sladký život za najsladšieho Ježiša?“ (Slová sv. Vojtecha pred smrťou)

 

           

Aktivita pre rodičov s deťmi o sv. Vojtechovi – na stiahnutie:

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Stiahnuť