Múdre a nemúdre panny - akad. maliar Ladislav ZáborskýMt 25,1-13

Dnes akoby sa múdrosť stala doménou vedy a technologického pokroku spoločnosti. V tieni umelej inteligencie akoby sa vznášal súmrak nad nádejami o pravej múdrosti človeka. No Písmo nás neprestane pozývať k múdrosti prameniacej z viery, napríklad v dnešnom prvom čítaní, keď Božia múdrosť hľadá svojich učeníkov a ich tušenia mení na hĺbku istoty a presvedčenia. A v evanjeliu si múdre panny nezabudnú pripraviť olej do lámp na stretnutie so ženíchom.

Aká je múdrosť viery? Je veľmi osobná, stelesnená v osobe Ježiša Krista, ktorý o sebe povedal, že je Pravdou. Ak sme múdrymi veriacimi, potom chceme poznávať a milovať túto Pravdu, chceme s ňou mať vzťah, ktorý nás učí tešiť sa z dobrých vecí, niesť svoje kríže, vyznávať svoje hriechy a obnovovať sa v Božom milosrdenstve, no tiež prijať údel smrti a očakávať nádej vzkriesenia. To je úplne iná kvalita života, ako žiť iba pre túto chvíľu a pre pozemský horizont podľa čisto ľudských kritérií.

Pane, uč nás múdrosti svojho Ducha, ktorý nám zjavuje najhlbšie tajomstvá Pravdy.

Fr. Irenej, OP