Od 31.10.2018 je v priestoroch nášho kostola vystavená relikvia svätej Zdislavy. Viac info o sv. Zdislave


Svätá Zdislava z Lemberka (1220 Křižanov1252 Lemberk) bola česká šľachtičná a zakladateľka kláštorov a špitálov. V roku 1907 bola vyhlásená za blahoslavenú a roku 1995 pápežom Jánom Pavlom II. za svätú.

Stručne zo životopisu

Jej otec bol Přibyslav z Křižanova na Morave a matka Sibyla, pôvodom zo Sicílie, ktorá prišla do Čiech s Kunhutou Štaufskou, nevestou kráľa Václava I. Zdislava mala niekoľko súrodencov. O jej detstve nie je veľa známe, je treba spomenúť vrúcny vzťah jej rodičov k duchovnu a ku  katolickej cirkvi vôbec. Jej manžel Havel z Lemberka, za ktorého sa vydala, bol blízky dôverník kráľa Václava I.. Podľa Žďárskej kroniky sa im narodili štyri deti.

Jej meno je spájané s dominikánskými kláštormiTurnově, v Jablonném, v Podještědí, tu zároveň so špitálom, do ktorého, navzdory svojmu vysokému postaveniu osobne dochádzala a pomáhala chorým.

Zomrela predčasne v približne vo veku 33 rokov, predpokladanú príčinu úmrtia, ktorou mala byť  tuberkulóza, antropologický výskum ale nepotvrdil. Pochovaná bola v kostole sv. Vavřince v Jablonném, ktorého stavbu začala a jej dokončenia sa už nedožila.

V roku 1994 bol o jej živote natočený film V erbu lvice podľa rovnomenného románu Aleny Vrbové; známa je aj kniha Světlo ve tmách od Jaroslava Durycha.