Malí Západniari putovali so sv. Dominikom

Deti vo farnosti Zvolen – Západ sa rozhodli nasledovať sv. Dominika Guzmána, ktorému bol venovaný denný farský tábor. Okrem poznávacej a zábavnej úlohy mal aj skutočný charitatívny význam.

Sv. Dominik bol známy tým, že pomáhal chudobným a obracal hriešnikov na vieru. Malí účastníci tábora sa preto rozdelili do piatich skupín a každý deň bojovali v rôznych aktivitách a súťažiach, aby získali čo najviac „dominikánskych peňazí“. Skupinky sme si pomenovali podľa miest, ktoré sa významným spôsobom spájajú s naším patrónom. V prvý deň nám Sisa so Sárou pripravili skvelý program v Laniciach, počas ktorého sme bližšie spoznali detstvo sv. Dominika, ktorý sa narodil v meste Caleruega. Tiež sme zistili, prečo sa často zobrazuje so psom, ktorý drží horiacu fakľu. Počas prvej súťaže sme hľadali slová, ktoré sme poskladali do známeho biblického výroku. S ním sme vytvorili a ozdobili pekný plagát, ktorý sme s malými dobrotami odovzdali našim babkám a tetám, aby sme ich potešili a priniesli im Božie slovo.

V utorok sme sa presunuli autobusom na Kováčovú a do mesta Fanjeaux, kde sv. Dominik pôsobil ako farár. Tu sme spoznávali ruženec, ktorý sv. Dominik dostal od Panny Márie a zažili sme ozajstnú pátraciu akciu. Vlaďka s Betkou nám ukryli v lese rôzne symboly, ktoré nám pripomínajú tajomstvá posvätného ruženca. Podľa indícií sme sa posúvali na ceste ďalej. Neskôr sme si v skupinkách napísali 10 úmyslov, za ktoré sme sa potom modlili radostný ruženec. Mnohí z nás prosili o pekné počasie na tábore, za zdravie pre našich rodičov a kamarátov, ale aj za ukončenie pandémie koronavírusu. Detská predstavivosť však nemá hraníc a naša malá účastníčka Veronka predniesla veľmi milú a úsmevnú prosbu, aby vo Zvolene už začali žiť princezné. ☺ Všetky úmysly sme potom spojili do jedného veľkého ruženca.

Každý deň sme mali aj svätú omšu, v utorok sme ju slávili v kostole na Kováčovej. V stredu sme sa presunuli do Paríža, kde bolo evanjelizačné centrum, odkiaľ sv. Dominik so svojimi nasledovníkmi putovali a prinášali vieru bludárom a chudobným. Fyzicky sme však boli v Banskej Štiavnici, kde sme si na vlastnej koži vyskúšali, aké je to obrátiť heretikov na vieru. Ja s Jankou sme pripravili hru, v ktorej si každá skupinka spísala dôvody, prečo sme kresťania a prečo je dobré nasledovať Pána Ježiša. Pri výstupe na banskoštiavnickú kalváriu sme stretli niekoľko maskovaných heretikov, ktorých sme však nakoniec presvedčili, aby sa pridali ku kresťanom a putovali s nami. Neskôr sme si našli príjemné miesto na kraji malého lesíka pod kalváriou, kde sme si rozložili deky a páter Šimon v takejto milej atmosfére slúžil sv. omšu. Po nej nám naši šikovní animátori pripravili obed – na ohni opiekli špekáčiky a slaninu. Keď sme sa vrátili domov, niektorí vyjadrili najväčšiu radosť z toho, že mohli ísť v aute s pátrom Šimonom. ☺ Keďže sv. Dominik sa zriekol svojho pohodlia a putoval v chudobe, v tento deň sme sa aj my vzdali niečoho, čo máme radi – sladkostí.

Vo štvrtok sme putovali ďalej až do mesta Bologna. V ňom nás privítali Ľudka s Paulínkou, ktoré nám povedali viac o tom, ako Dominik založil rehoľu a tiež nám priblížili jeho kázanie. Vyzbrojení jeho silou sme sa ráno vydali na malú turistiku a prišli sme až na Sliač. Cestou sme mali možnosť naučiť sa veľa nového o prírode, pretože každá skupina musela nazbierať čo najviac liečivých rastlín, ktoré im zadali naše animátorky. V lese sme takisto našli aj nejaké hríby a skupina, ktorá nazbierala najviac rastlín a húb, bola opäť odmenená „dominikánskymi peniazmi“. Poobedné čakanie na rodičov sme si krátili rôznymi hrami na dvore kláštora, ale aj vyrábaním ruženca z drevených guľôčok, ktoré potom môžeme nosiť na ruke a mať tak ruženec vždy pri sebe.

Marek a Laura nám tému záverečného dňa tábora priblížili poučným ale aj vtipným videom, v ktorom nám sv. Dominik povedal viac o svojom životnom štýle a poradil ako by sme to mohli prepojiť na naše životy.

V meste Toulouse sme mali pripravených mnoho aktivít a súťaží, v ktorých išlo už naozaj o veľa, pretože stav konta jednotlivých skupín bol tesný a tak každý potreboval získať cenný peniaz. V tento deň sme putovali na Stráže nad Zvolenom a hneď na prvej zastávke sme si z toho, čo sme našli v prírode, vyrobili kríž. Neskôr sme mali viacero súťaží, v ktorých sme využili rýchle nohy a opäť sme v lese hľadali rôzne symboly, napríklad toho, ako sa môžeme modliť podobne ako sv. Dominik. Svätú omšu a po nej chutný obed sme mali na lúke nad Zvolenom a potom prišlo aj veľké finále celého tábora. Celý týždeň sme zbierali peniaze, ktoré sa v piatok spočítali a najväčší úspech mali hneď dve skupiny – Bologna a Toulouse. Získali 61 „dominikánskych peňazí“, ktoré nám následne sponzorská firma premenila na ozajstné eurá. Tie sme všetci spoločne odniesli do Zariadenia sociálnych služieb útulku Nádej, ktorý sídli na Strážach. Privítal nás tam vedúci Peter Zátroch, ktorý nám priblížil význam zariadenia a prisľúbil, že peniaze, ktoré sme pre nich získali, použije na spoločný nedeľný obed pre klientov domova. Denný farský tábor 2021 tak niesol skutočne hlbokú myšlienku pomoci chudobným. Hoci sme sa výborne zabavili, spoznali nové miesta a naučili sa veľa nového o živote patróna našej farnosti, dokázali sme aj pomôcť tým, ktorí to veľmi potrebujú.

Veríme, že deti, ale aj animátori si odnášajú kopu skvelých zážitkov a skúseností a že s novými kamarátmi sa kedykoľvek radi stretnú a budú objavovať ďalšie zaujímavé veci. Možno opäť na ďalšom farskom tábore…

Alžbeta Paulíková

Foto: Marek Harazin