Mt 12, 46-50

Dom, to nie sú múry, strecha, základy, ale rodina, ktorá ho tvorí. Biblia hovorí o dome Abraháma, Izraela, Dávida, Marty… Kto nemá dom, ostáva vonku. Dnes Ježišovi ktosi povedal: „Vonku stojí tvoja matka a tvoji bratia a chcú sa s tebou rozprávať.“ Mária, Ježišova matka, stojí „vonku“. Ježiš a jeho nová rodina je v „dome“.

„Kto plní vôľu môjho Otca, ktorý je na nebesiach, je môj brat i sestra i matka.“ Tieto Ježišove slová nesedia do uhladenej úcty voči jeho matke. Evanjelista však zdôrazňuje, že Ježiš sa stal človekom kvôli tomu, aby vytvoril novú rodinu, nový dom. Rodinu, v ktorej je puto viery v Boha dôležitejšie, ako pokrvné väzby.

Rodinu a dom Ježiša vytvárajú tí, ktorí plnia vôľu jeho Otca. Aj pre Máriu to musela byť veľká skúška viery, keď nerozumela tomu, čo robí jej syn. Ale je to dobrá správa pre každého, kto počúva a usiluje sa plniť Božiu vôľu.

Fr. Šimon, OP