Tento rok nás v tábore sprevádzalo päť blahoslavených dominikánskej rehole.

V pondelok sme s bl. Imeldou Lambertini súťažili v Laniciach a spoznávali sme okolitú prírodu s pani Lesankou Blažencovou. Eucharistia je vraj diaľnica do neba a s Imeldou sme po tejto diaľnici jazdili rýchlo ako na Lamborghini. Poobede sme vyrábali erby, kde každý nechal svoj jedinečný odtlačok dlane.

V utorok nás bl. Jordán Saský zobral na opekačku na Bakovu Jamu, kde sme si aj zajazdili na koníkoch. Vedeli ste, že tento Dominikov životopisec obliekol do dominikánskeho habitu vyše 2000 mladých mužov? Bol taký dobrý kazateľ, že keď mal ísť do nejakého väčšieho mesta, matky, ktoré chceli, aby ich synovia študovali na vysokých školách, ich zatvárali doma, aby ich Jordán svojím kázaním nezvábil do rehole… Cestou na opekačku sme navštívili záhradu pána Jozefa Antošíka, ktorý nás spolu so svojou manželkou vyskúšal zo znalosti ovocných stromov a liečivých bylín. Viete, ako vyzerá echinacea?

Streda sa niesla v duchu lásky medzi ľuďmi – a bl. Diana z Andaló nám o nej mala čo povedať! Je to ako slnko – čím sú ľudia bližšie k Bohu („slnku“), tým sú bližšie aj k sebe navzájom, podobne ako lúče slnka. Pani lesná pedagogička nám vysvetlila, prečo stromy potrebujú silné korene a rozvetvené koruny, a zahrali sme sa spolu rôzne hry, napríklad „hniezda“, kde vtáčí rodičia zháňali potravu pre svoje deti.

Vo štvrtok sme s bl. Pier Giorgio Frassatim liezli na ferraty a keďže počasie zrána nebolo najlepšie, doobeda sme si spravili naozajstné kino, aj s pukancami! Poobede nás čakalo ďalšie prekvapenie – zmrzlinaaa!!!

V piatok nám bl. Reginald Orleánsky vysvetlil, ako vyzerá dominikánsky habit, a potom sme išli navštíviť psíkov, ktorí robia kanisterapiu. Samozrejme, nechýbal ani futbal! Po sv. omši, obede (pizza!!!) a krátych vodných súťažiach nasledovala poriadna oblievačka, kde viacerí skončili s totálne premočenými tričkami – ale bola to fakt zábava! Škoda, že animátori už nedovolili naberať ďalšiu vodu… No a potom to prišlo – celkové vyhodnotenie tábora. Viete, kto vyhral? No predsa Zelení!!!

Ďakujeme tvorivým animátorom za ich nápady, čas a energiu, a tiež pátrovi Matúšovi za sv. omše a pomoc so všetkým, čo bolo treba (bolo toho nakoniec dosť veľa), tetám kuchárkam za výborné jedlo, rodičom za to, že vychovávajú také super deti, a všetkým, ktorí prispeli k tomu, aby sme sa počas týždňa spolu cítili dobre a aby nám nič nechýbalo.

Tešíme sa na ďalší rok!

Foto a grafika celého tábora: Lucia Eperješiová a Miroslava Rusnáková