Kristus po krste - akad. maliar Ladislav ZáborskýJn 1,29-34

Ján videl, ako na Ježiša pri krste zostupoval Duch Svätý v podobe holubice. Pre čitateľa, ktorý pozná príbeh o potope, táto kombinácia symbolov – voda, ktorá zmýva hriech; holubica, ktorá prináša ratolesť nového života; Noemova archa, ktorá sa stala miestom spásy a záchrany života –, to všetko sa spája so začiatkom Ježišovho verejného účinkovania. No je tu aj niekoľko podstatných rozdielov – archou už nie je loď z dreva, ale Ježišova ľudská prirodzenosť neoddeliteľne spojená s božskou; holubicou už nie je obyčajné zviera, ale to, čo prináša znamenie pokoja a nového života, je Duch Svätý; vodou očisty od hriechu neprechádzajú len niektorí, ale všetci. Ján videl holubicu a vyznal: „Toto je Boží Syn.“

Pane, zošli na nás svojho Ducha, aby sme mohli v plnosti vyznať tvojho Syna.

Fr. Irenej, OP