Deti z farnosti Zvolen – Západ spoznávali životy svätých. Tie, ktoré ich najviac oslovili, stvárnili na farskom karnevale.

Posledná nedeľa pred začatím pôstneho obdobia patrila na Západe maskám a zábave. Malí, ale aj starší farníci si obliekli typické odevy svojich obľúbených svätcov. Niektorí prišli prezlečení za svojich krstných či birmovných patrónov, iní si vybrali svätca, ktorého život ich najviac oslovil. Stvárnení tak boli napr. sv. Anna, sv. Barbora, ale aj sv. Juraj, sv. Anton či sv. Dominik Savio. Niektorí svätí sú medzi nami natoľko obľúbení, že na karnevale sa za nich prezlieklo viac detí. Život sv. Filomény oslovil hneď dve dievčatá z detského zboru Západniarik a ďalšie dve prišli ako sv. Bernadeta.

Na začiatku karnevalu sa každý predstavil a krátko aj priblížil, kto bol jeho svätý. Neskôr nechýbali obľúbené tance, dobré jedlo, ale aj hry, do ktorých sa zapojilo skutočne mnoho detí. Tí starší opäť naučili mladších niečo nové a všetci sa skvele zabavili.

Nakoniec nechýbala ani súťaž o najlepšiu masku. Spomedzi detí rovnako ako minulý rok získal najviac hlasov Janko Beňo, ktorý prišiel v dominikánskom habite ako sv. Dominik. Najlepšou dospeláckou maskou bola sv. Bernadeta, ktorú stvárnila naša speváčka Betka Chládeková.

Všetci si karneval parádne užili, zatancovali si a stretli sa so svojimi kamarátmi. Takisto sme sa naučili aj niečo nové o živote tých, ktorí nám môžu byť príkladom v našom osobnom živote. Veď stať sa svätým by chcel snáď každý. Dobrou príležitosťou ako sa môžeme o to ešte viac usilovať je práve pôstne obdobie…

Alžbeta Paulíková

Foto: Peter Paulík