Jn 20, 2-8

„Ján vošiel do hrobu, a videl i uveril.“ Jeden z najvýznamnejších vedcov sveta, Albert Einstein (1879-1955), sa stretol s kardinálom Michaelom von Faulhaberom (1869-1952), arcibiskupom Mníchova. Einstein chcel zaskočiť kardinála otázkou: „Zaujímalo by ma, čo by ste, Eminencia, urobili; ak by matematika dokázala, že Boh neexistuje?“ „Trpezlivo by som počkal, kým matematici nájdu svoju chybu,“ odpovedal kardinál pokojne.

Ak nevkročíme do tmy svojej duše, neobjavíme nádej ani vnútorné svetlo pre lepšiu budúcnosť. Zúfalstvo a bezmocnosť nám zoberú to najcennejšie, čo máme, a to je náš život. Ježiš ukázal, ako ďaleko sa dá zájsť do tmy, aby svetlo zažiarilo ešte viac. Dal nám nádej, že smrťou život nekončí.

Bez prítomnosti apoštolov Petra a Jána neporozumieme, o čo ide v prázdnom hrobe. Boli Ježišovými žiakmi a stali sa bratmi. To koná zmŕtvychvstanie Krista. Nestačí vymenúvať fakty, treba vedieť, kvôli čomu sa všetko deje. Uveriť, že Boh robí veci nemožné.

Fr. Šimon OP