Svätá Margita Mária Alacoque, rehoľníčkaMystička Najsvätejšieho Srdca Ježišovho
Relikvia ex pulvere (z popola)

Narodenie: 22. júl 1647, Lhautecour, Burgundsko, Francúzsko
Smrť: 17. október 1690 (43 ročná), Paray le Monial, Francúzsko
Beatifikácia: 18. september 1864, bl. Pius IX.
Kanonizácia: 13. máj 1920, Benedikt XV.
Sviatok: 16. október

Životopis: Margita bola veľmi nábožná, veľa sa modlievala. Keď mala deväť rokov vážne ochorela detskou obrnou. Po zázračnom uzdravení začala viesť prísny život. Veľa ponižovania si vytrpela aj od svojich príbuzných. Margita to všetko znášala bez ponosovania. Ako dvadsaťštyri ročná vstúpila do kláštora rehole Navštívenia Panny Márie v Paray le Monial. Žila veľmi prísne a kedy len mohla, adorovala Sviatosť Oltárnu. Jej rehoľný život bol naplnený mimoriadnymi zážitkami, ktoré boli spojené so zjaveniami, počas ktorých jej Ježiš Kristus odkrýval tajomstvá svojho Srdca. Medzi nimi vynikajú tzv. veľké zjavenia v rokoch 1673-1675. Nasledujúce roky boli časom jej aktívneho apoštolátu v propagovaní úcty k Božskému Srdcu, a to formou pobožnosti Svätej hodiny každú noc zo štvrtka na piatok, svätého prijímania v prvé piatky mesiaca a zavedením sviatku Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. V roku 1684 sa odohrali duchovné zásnuby jej duše s Bohom. Keď sa stala asistentkou predstavenej (1684) a vychovávateľkou noviciek (1685-1687), zaviedla vo svojej rehoľnej komunite spoločné uctievanie Božského Srdca. V poslednej chorobe si často pritisla kríž na prsia a vzývala Boha. Ráno 17. októbra 1690 si žiadala kňaza. Kňaz ju zaopatril a Margita zomrela v ten istý deň.

Pomoc: trpiacim na detskú obrnu, sirotám, ctiteľom Božského Srdca;

Keď sa vám prihodí nejaké trápenie, súženie či nespravodlivosť, povedzte si vždy takto: „Prijmi, čo ti posiela presväté Srdce Ježiša Krista, aby ťa spojilo so sebou“. (sv. Margita Mária Alacoque)