Leto je čas, ktorý majú asi všetci radi, mal by nám slúžiť hlavne na oddych, posilnenie, ale i na zábavu.

A práve preto sme sa rozhodli, že aj tento rok v našej farnosti urobíme duchovnú obnovu. Medzi mladými panuje všeobecná mienka, že duchovná obnova je skôr pre zasvätených, no nie je to tak. Je určená pre každého kresťana. Tak ako Ježiš volal svojich učeníkov, aby ho nasledovali, volá k tomu všetkých aj dnes.

Naši mladí zo Západu sa preto odhodlali a spoločne vyrazili do Hornej Vsi. Program, ktorý sa prelínal sv. omšou, adoráciou, modlitbou ruženca, prednáškami Fr. Ireneja a dokonca aj 7-hodinovou túrou na vrch Vtáčnik si chválil nejeden účastník obnovy. Keďže sme si chceli skúsiť aj adrenalínové zážitky, vybrali sme si lezenie na skalách, čo sme spoločnými silami a s potom v očiach dokázali. Obnova sa niesla v duchu hlbšieho spoznávania svätej omše podľa knihy amerického konvertitu Scotta Hahna.

 

Objavili sme, že tradícia slávenia sv. omše, tak ako dnes prebieha, siaha až do roku 150 po Kr.. Novým zistením bolo aj prepojenie s často nepochopenou poslednou knihou Písma, Apokalypsou. Práve z nej pochádzajú mnohé citácie, ktoré počujeme pri eucharistii a obrazy, ktoré apoštol Ján vnímal, sú v nej rovnako prítomné (nedeľné slávenie Zjv 1,10; oltár a kadidlo Zjv 8,3-4; Hymnus svätý Zjv 4,8). Tieto 4 dni, boli pre nás všetkých nezabudnuteľné a tešíme sa, keď sa stretneme pri ďalších spoločných chvíľach.

Marek Harazin