Matka Božia - akad. maliar Ladislav ZáborskýLk 1, 39-45

Len čo Alžbeta začula Máriin pozdrav, … zvolala veľkým hlasom: „Požehnaná si medzi ženami a požehnaný je plod tvojho života.“ Alžbeta poznáva v Márii a plode jej života najväčšiu moc a požehnanie pre ohrozený svet, poznáva v nej Juditu.

Kniha starého zákona Judita (Židovka) opisuje mocného a pomstychtivého kráľa, ktorý si chce podmaniť celý svet. A darí sa mu. Nikto nemal odvahu postaviť sa mu na odpor. Zrazu sa objaví Judita, ktorá sa ponúkne, že pôjde do nepriateľského tábora. Skutočne šla do stanu veliteľa nepriateľov, ktorému dala nejednoznačné návrhy. Veliteľ ponuku Judity prijal, no nevedel, že je to trik. Na hostine sa veliteľ opil ako nikdy predtým a ostal s Juditou sám. Ona mu odťala hlavu, vložila ju do tašky na jedlo a vrátila sa do svojho mesta. Nepriateľské vojsko sa v strachu a panike rozpŕchlo, keď ráno našli telo svojho vodcu bez hlavy.

Keď mužovia Betúlie začuli hlas vracajúcej sa Judity, rýchlo zostúpili k bráne mesta… a Oziáš jej povedal: „Požehnaná si, dcéra, od Boha najvyššieho nad všetky ženy na zemi. A požehnaný je Pán, náš Boh, ktorý stvoril nebo i zem.“ (Jdt 13, 11-20)

Fr. Šimon OP