obrátenieLk 18,35-43

Často je zvláštne, ako veľa súcitu a podpory zakúsia ľudia, ktorí sa priblížia hodnotám tohto sveta. No keď sa chce niekto priblížiť Ježišovi, tak to až také ľahké nie je. Niečo by o tom vedel povedať slepec z dnešného evanjelia. Prvou ťažkosťou je vôbec prijatie svojej situácie – žobrajúci slepec na kraji cesty, paralyzovaný tmou očí a chudobou. Druhou je prekonanie seba a vyjadrenie túžby, aby mu niekto pomohol – „Ježišu, Syn Dávidov, zmiluj sa nado mnou!“ Treťou pre prekonanie davu, ktorý ho okrikuje, aby nerobil rozruch. Štvrtou je prijať Ježišovo pozvanie prísť z kraja cesty do stredu blízkosti Ježiša a jeho nasledovníkov – Cirkvi. A poslednou prekážkou je nevrátiť sa na staré miesto, do vychodených chodníčkov posedávania na kraji cesty, ale vydať sa s Ježišom na cestu viery.

Pane, daj nám silu vstávať a kráčať s tebou napriek všetkému, čo by nás chcelo paralyzovať.

Fr. Irenej, OP