sedemdesiat sedemMt 18, 21-35

Nik nemôže beztrestne zabiť nejakého človeka. Dokonca ani Kaina, vraha vlastného brata. Boh mu zaručuje ochranu. Sedemnásobne sa pomstí tomu, kto by naňho siahol svojou rukou. O niekoľko generácií neskôr sa Lamech z Kainovho potomstva dušuje, že ak Kain mal byť pomstený sedemnásobne, on sa pomstí 77-krát, ak si niekto trúfne zabiť jeho. Lamechova pýcha nemá hraníc. Myslí si, že je ktosi viac a pomstí sa lepšie ako Boh. Aj svoju ochranu berie do vlastných rúk. Zdá sa, že Kainovo potomstvo je súčasťou začarovaného kruhu nenávisti. Ježiš túto mentalitu pomsty stavia na hlavu a dáva veci na poriadok. Hriech roztáča špirálu pomsty. Ale odpustenie pretína tento začarovaný kruh. A ak treba, tak aj 77-krát.

Pane, daj nám trpezlivosť odpúšťať často, aby sme aj my mohli často prichádzať s prosbou o odpustenie.

Fr. Damián, OP