Deň druhý (19. 9. 2024): Tomáš si žiadal ako odmenu svojho Pána
Po svätej omši nasledovala hodinová spevom sprevádzaná adorácia, ktorú slovom a modlitbami viedol brat Rafael. Čerpal z katechézy Benedikta XVI. o svätom Tomášovi z 2. júna 2010. Pápež vo svojich slovách ponúkol obraz životného príbehu svätého Tomáša Akvinského a jeho prínos pre Cirkev a jej učenie.
Spoločne sme sa s bratom Rafaelom zároveň modlili za rôzne úmysly a skupiny ľudí práve podľa jednotlivých častí Tomášovho života. „Sám Tomáš v niektorých otázkach svojej Teologickej summy napísal: ‚Láska je predovšetkým priateľstvo človeka s Bohom a so stvoreniami, ktoré mu patria.‘“ Uvažovali sme pred Kristom v Eucharistii o tom, akého mal Tomáš jedinečného eucharistického ducha, čoho svedkom sú aj nádherné hymny, ktoré spievame aj dnes (napríklad Ctíme túto sviatosť slávnu). Aj o tom, ako študenti radi počúvali Tomášove prednášky a kázania – a modlili sme sa za dnešných teológov, kazateľov, kňazov, nové povolania i odvahu mladých ľudí vykročiť za Kristom.
Benedikt XVI. vo svojej katechéze spomenul aj epizódu z Tomášovho života, ktorú nám zachytili jeho životopisci: „Keď sa ten svätec, ako mával vo zvyku, raz modlil pred krížom, skoro ráno v Kaplnke svätého Mikuláša v Neapole, kostolník Domenico Caserta počul, ako sa s niekým rozpráva. Tomáš sa s obavami pýtal Pána, či to, čo napísal o tajomstvách kresťanskej viery, bolo správne. A Ukrižovaný mu odpovedal: ‚Hovoril si o mne dobre, Tomáš. Čo bude tvojou odmenou?‘ A odpoveď, ktorú mu dal Tomáš, je odpoveďou, akú by sme aj my, Ježišovi priatelia a učeníci, chceli vždy dať: ‚Nič iné ako ty, Pane!‘“
Práve čas pred Kristom vo Sviatosti je časom, v ktorom sa aj my učíme Pánovi hovoriť: „Nič iné ako ty, Pane!“