Sedem darov Ducha Svätého - akad. maliar Ladislav ZáborskýLk 14,12-14

Jednou z dôležitých vecí v konaní človeka je motivácia: Prečo niečo robiť? Čo z toho budem mať? V dnešnom evanjeliu Ježiš čiastočne chváli popredného farizeja, ktorý ho pozval ako hosťa ku stolu. Pretože Ježiš mu nemal čím odplatiť. No zároveň Ježiš povzbudzuje svojho hostiteľa, aby jeho odplatou nebola ješitnosť typu: „Hostil som doma Ježiša, toho divotvorcu a proroka.“

Nech popri užitočnosti je našou motiváciou aj veľkodušnosť odzrkadľujúca tú Božiu. Lebo Boh dáva z lásky, ktorú my ľudia nikdy nebudeme vedieť odplatiť v plnosti. Veľkodušnosť a nezištnosť sú hodnoty, ktoré akoby v spoločnosti zameranej na zisk ťahali za kratší koniec, no pred Bohom nikdy nestratia svoju hodnotu.

Pane, uč nás čerpať z tvojej veľkodušnosti, aby sme ju vedeli nezištne dávať ďalej.

Fr. Irenej, OP