Mt 7, 1-5

„Prečo vidíš smietku v oku svojho brata, a vo vlastnom oku brvno nezbadáš?“ Stáva sa, že ak chcem zatajiť svoju vlastnú vinu, som kritický na chyby, hriechy, závislosti iných. Čím väčšie brvno mám, tým detailnejšie sa zaoberám smietkami iných. A možno tie smietky, ktoré mi vadia na iných, nie sú nič iné, ako zmenšený obraz vlastného brvna.

Egoizmus je ťažké bremeno, ako brvno. Zlé oko na iných je nedostatkom lásky voči sebe. Detailná kritika drobnosti u iných je znakom zanedbania vlastného svedomia.„Smietka“ to je nejaký detail, napríklad spôsob obliekania… Kto zanedbáva svoje svedomie, začína riešiť svedomie iných. Nedá pokoj tým, bez ktorých nevie žiť.

Prečo je to tak? Takýto človek sa bojí odhalenia pravdy o sebe, preto upriamuje pozornosť na iných. Aby si aspoň na chvíľu potvrdil, že nie je najhorší. Takýto stav môže trvať roky bez zmeny. Neustále napráva iných a sám je nenapraviteľný.

Fr. Šimon OP