V dňoch 8. – 12. júla 2024 skauti zo 123. zboru rytiera Donča vo Zvolene v spolupráci s ústredím Slovenského skautingu zorganizovali denný tábor pre deti z Ukrajiny s názvom “Časostroj”.

Každé ráno sme sa stretávali v kláštore dominikánov na sídlisku Zvolen-Západ, kde nám bratia poskytli veľmi dobrú “základňu” tábora. Odtiaľ sme vyrážali do rôznych období a v každom sme mali aktivity či hry typické pre daný časový úsek.

Prvý deň sme sa presunuli do praveku, kde sme na neďalekom Sliači stavali príbytky v lese, učili sme sa zakladať oheň tak, aby po nás potom nezostali žiadne stopy, ukázali sme si skautské viazanie uzlov a po výdatnom obede a návrate do “základne” sme začali pracovať na skutočných časostrojoch.

V utorok sme sa našli v stredoveku, čase rytierov a princezien, no a to sme si priblížili priamo na Zvolenskom zámku, kde bol pre nás pripravený interaktívny program. Mali sme dokresľovať rôzne umelecké diela, ukázali nám, ako sa žilo na zámku, ako sa obliekali.. Obedovali sme kráľovsky 🙂.

Streda bola dňom objavenia Ameriky a stretli sme indiánov. Boli sme na Bakovej Jame opekať, vozili sme sa na koníkoch, viazali náramky priateľstva a skrývali sme poklady v lese.

Vo štvrtok sme sa ocitli v starovekom Grécku, a práve prebiehali olympijské hry. Zapojili sme sa do súťaží a získali sme naozajstné medaile. Po obede sme dokončovali naše časostroje a tiež sme si z korálok vyrábali rôzne ozdoby.

Piatok bol v znamení budúcnosti – v knižnici nám predstavili Ozobota a Micro:bita, mohli sme sami programovať naozajstných robotíkov. Po úžasnej pizzi a naháňačke s oblievačkou nás čakalo vyhodnotenie, kde nechýbali diplomy a krásne ceny.

Ďakujeme všetkým animátorom, ktorí sa aktívne zapojili do priebehu tábora, najmä Anne Konovalenko a Zdenke Arvayovej, taktiež všetkým pomocným animátorom Anheline, Markovi, Adelke, Ihorovi a Grigorimu, bratom dominikánom za poskytnutie priestorov a farníkom z farnosti Zvolen-Západ, ktorí deťom darovali množstvo krásnych hračiek a podporili nás aj finančne.

Sme veľmi radi, že sme mohli spolu stráviť tento vzácny čas, a tešíme sa na ďalší rok!

Skauti zo 123. zboru rytiera Donča vo Zvolene