Cesta k Bohu - akad. maliar Ladislav ZáborskýLk 14,25-33

V dnešnom evanjeliu Ježiš používa dva radikálne výrazy: mať v nenávisti… a zrieknuť sa všetkého, čo máme. Prečo bolo potrebné použiť tak silné vyjadrenia? A aký majú význam v živote človeka?

Každý, kto zažil zápas so siedmimi hlavnými hriechmi: pýcha, lakomstvo, závisť, hnev, smilstvo, obžerstvo, lenivosť; vie, že sa im nedá postaviť iba napoly. Ak chceme čeliť svojmu egoizmu a túžbe premieňať všetko okolo nás na svoj obraz, potom prídeme do momentu, keď sa týchto vecí budeme musieť zrieknuť a postaviť sa s rozhodnosťou k ich odmietnutiu, blízkou nenávisti k hriechu, ktorý prináša prázdnotu.

Iba tak dáme Bohu priestor, aby si nás pretváral na svoj obraz, aby sme sa stali „hodnými“ Krista, teda aby sme jeho lásku a milosrdenstvo neprijímali s nevďačnosťou.

Pane, pomáhaj nám premieňať sa na tvoj obraz, keď treba, tak aj radikálnym sebazáporom.

Fr. Irenej, OP