IluzionistiLk 14,1-6

Keď rôzni iluzionisti a kúzelníci chcú urobiť nejaký trik, snažia sa človeka zamerať na nejakú konkrétnu vec a potom šikovne urobiť nejaký kúsok, ktorý si vo svojej nepozornosti nevšimneme. Dobrí kúzelníci sú v tom naozaj šikovní, pretože to často funguje, a ľudia zostanú prekvapení z toho, ako to dokázali. Žiaľ, toto odvedenie pozornosti má aj svoju tienistú stránku.

Často ľudia vedia upriamiť pozornosť na nepodstatné veci a tie podstatné prejdú bez povšimnutia. Aj v dnešnom evanjeliu Ježiš urobil očividný zázrak uzdravenia človeka z vodnatieľky. No farizeji nezostali v nemom úžase nad zázrakom, ale skončili v pomykove nad sobotou. Pravá sobota je tá, keď človek dá priestor Bohu, aby konal, a vtedy sa často dejú zázraky.

Pane, uč nás pozornosti na podstatné veci a daj nám tešiť sa a žasnúť nad dielom, ktoré konáš.

Fr. Irenej, OP