Rodiny z farnosti Zvolen-Západ sa opäť rozhodli posledný deň v roku stráviť spoločne a na Silvestra prišli do Klubu u Jakuba, kde ich už čakala skvelá zábava. Deti aj dospelí prišli prezlečení za Indiánov.

Posledný deň v roku býva tradične dňom osláv a čakania na nový deň, ktorý otvorí ďalší kalendárny rok. Oslavy príchodu nového roka sa v našej farnosti začínajú vždy ďakovnou svätou omšou, počas ktorej sme dobrému Pánu Bohu ďakovali za všetky milosti, ktorými nás počas uplynulého roka obdaril. Večer pokračoval v Klube u Jakuba, kde bola pre všetkých pripravená zábava v podobe hudby, tancov, hier a samozrejme aj dobrého jedla. Celý večer sa niesol v indiánskom duchu a hlavnou postavou bola sv. Kateri Tekakwitha. Pre mnohých z nás nebola veľmi známa, ale spoločne sme si ju predstavili a zistili sme o jej živote viac. Hoci zomrela veľmi mladá, svoj život zasvätila Bohu a dnes môže byť inšpiráciou aj pre ďalších mladých ľudí. Pri vykročení do nového roka nás tak sprevádzala aj táto svätica.

Počas celého večera sa zabávali predovšetkým deti, ale s radosťou sa pridali aj ich rodičia či starí rodičia. Okrem rôznych hier a tancov nechýbalo ani dobré jedlo. Aj tento rok bola pre všetkých pripravená kapustnica, ktorú po prvýkrát pre ostatných farníkov uvarila pani Anka Žitniaková a chutila naozaj skvele! Neodmysliteľnou súčasťou silvestrovského večera býva už tradične vianočný punč. Opäť sme si ho mohli vychutnať aj vo verzii pre deti a dospelí mohli degustovať napríklad varené vínko. O tieto nápoje sa postarala rodina Beňová. Ďalšie dobroty ako koláče či rôzne slané pečivo a pochutiny priniesli ostatní farníci a účastníci a každý sa tak aj takýmto spôsobom mohol podieľať na spestrení silvestrovského večera. Takúto jednotu a spoluprácu ocenila aj jedna z organizátoriek Rodinného Silvestra Zuzana Vandáková: „Prišli ľudia rôznych vekových kategórií a bavili sa aj starší s mladšími, pridali sa aj bratia dominikáni a všetci tak mohli zakúsiť radosť a spoločenstvo. Takáto jednota a radosť pre mňa vyvážila aj mnohé náročné veci, ktoré som počas uplynulého roka zažila.“

K silvestrovským oslavám sa pridali aj bratia dominikáni, ktorí sa prišli zabaviť so svojimi farníkmi. Spoločné akcie tohto druhu ocenil aj administrátor farnosti Zvolen-Západ páter Rafael Tresa: „Veľmi ma teší, že aj mimo chrámu sa dokáže farské spoločenstvo upevňovať v tom povedomí, že patríme k sebe a sme spolu na jednej ceste. Preto by som chcel aj našim farníkom popriať, aby túto jednotu a radosť zo života nestrácali ani v novom roku.“

Vyvrcholením silvestrovských osláv bol ohňostroj, na ktorý sa tešili najmä tí mladší účastníci. O 22. hodine sme sa stretli na trávniku pred klubom, kde už bolo všetko pripravené na to, aby sme sa aspoň na chvíľku mohli potešiť z farebných svetielok na oblohe a popriať si navzájom všetko dobré do nového roka 2024. Ďakujeme všetkým, ktorí pripravili tento krásny silvestrovský program pre rodiny, a tešíme sa aj na ten ďalší, ale aj na všetky spoločné stretnutia a akcie, ktoré nás čakajú počas tohto roka.

Alžbeta Paulíková