Púť ružencového bratstva mala viacero cieľov. Duchovné, spoločenské aj geografické.

Wiktorówki
Prvým cieľom bolo Sanktuárium Matky Božej Královnej Tatier. V roku 1860 sa práve tam, medzi tatranskými lesmi, pri Rusinovej poľane, blízko vrcholu hory Gęsia Szyja zjavila Panna Mária mladej pastierke oviec Marysii Murzańskej. Dnes sme na tomto mieste našli krásnu drevenú kaplnku v zakopanskom štýle, ktorú spravujú bratia Dominikáni. Aj svätý pápež Ján Pavol II. túto kaplnku rád navštevoval. Ale putovať sa k nej dá len turistickými chodníkmi. Takže putovanie bolo naozajstné a pre mnohých bolo skutočnou obetou. V kaplnke sme slávili sv. omšu, po ktorej nám brat Mateusz OP pútavo vyrozprával históriu tohto miesta a pozval nás všetkých na teplý čaj. Načerpali sme teda duchovne aj telesne, naplnili fľaše z prameňa pri kaplnke a niektorí ešte vybehli na Rusinovu poľanu. Pre hmlu však nebolo vidno nádhernú tatranskú panorámu. Nevadí, je to dobrý dôvod vybrať sa sem opäť 🙂

Zakopané
Ďalším naším cieľom bolo pútnické miesto Panny Márie Fatimskej, Krzeptówki Zakopané. Kostol postavili gorali s pomocou darcov ako prejav vďaky za záchranu života Svätého Otca Jána Pavla II. pri atentáte na Námestí sv. Petra 13. mája 1981. Vo svätyni sa nachádza aj pomník svätému pápežovi a replika kríža z Giewontu. V záhradách Krzeptówki sa zas nachádza oltár, pri ktorom v roku 1997 sv. Ján Pavol II. pod veľkým vyrezávaným dreveným krovom celebroval slávnostnú svätú omšu, pri ktorej vzdal hold poľským goralom. Do oplotenia tu boli vložené desiatky ružencov, aby bola oblasť svätyne symbolicky prepojená s modlitbou, o ktorú Panna Mária požiadala vo Fatime.

V našich cieľoch i cestou sme mali dosť času duchovne sa občerstviť a načerpať, tiež budovať vzťahy a spoznávať sa navzájom. Aj geograficky bola táto púť veľmi zaujímavá. Do Poľska sme vstúpili z východnej strany Vysokých Tatier. V Poľsku sme si pohľad na naše spoločné veľhory vychutnali zo severu a späť na Slovensko sme si pre zmenu Tatry poobzerali zo západnej strany :).

Ďakujeme všetkým pútnikom za krásny a požehnaný spoločný čas, organizátorom a za vydarenú akciu a Pánu Bohu za všetko 🙂

Autor článku: Ľudmila Janigová 
Fotografie: Ľudmila Janigová a Daniela Fandelová