Nedeľné popoludnie (4. februára 2024) patrilo v Klube u Jakuba svadbe s Ježišom na Káne i dnes. Prišli aj najmenší škôlkari, aj školáci, atmosféra bola svadobná a tvorivosti masiek sa medze skutočne nekládli.

Prečo organizátori vybrali práve tému Svadba v Káne? „Téma vznikla spontánne, zdalo sa nám, že masky sa budú dať využiť aj na svadbu z minulosti, ale aj zo súčasnosti. Ako by prišli deti oblečené na spoločenskú udalosti, ako by sa správali, snažili sme sa prepojiť minulosť aj súčasnosť,“ hovorí Zuzka Melicherčíková z organizačného tímu. „Aby to nebola len maska, ktorú si kúpim v obchode, ale aby si aj otvorili Bibliu, prečítali si, o čom svadba v Káne bola, popremýšľali nad tým. Aby to nebolo len o tom, že sa ideme zabaviť, ale aj sa niečo naučiť,“ dopĺňa ju Zuzka Siváková.

Výzvou bolo zachytiť v maskách téma svadby v Káne, čo sa zdalo ako neľahká úloha, no bolo vzácne vidieť, ako sa s tým mnohí – rodičia spolu s deťmi – naozaj kreatívne popasovali. „Rodičia aj deti sú veľmi kreatívni, výborne sa zhostili tejto úlohy,“ tešila sa Zuzka Melicherčíková. Prišlo napríklad dievča znázorňujúce červené víno, malý chlapec ako darček (Veď kto by chodil na svadbu bez neho?), početní svadobní hostia z dôb milých i dnešných, farizej i Ježiš.

Moderátorka Zuzka voviedla deti do evanjeliovej state z Kány. Učili sa spoločne tancovať klasický tanec – mazurku, ktorú šikovne zvládli všetky vekové kategórie, prešli do známeho – nielen svadobného – kačacieho tanca a napokon si svoje miesto našli aj moderné tance a voľné tanečné pohyby. Nedalo sa neusmiať nad tým, keď tancoval Ježiš s farizejom, či nad nápaditými tanečnými kreáciami tanečníkov. Na parkete nechýbali malí aj väčší tanečníci, ku ktorým sa po niekoľkých rytmoch pridali aj niektoré mamičky.

Okrem tanca, zábavy i dobrôt, ktoré doniesli šikovné mamičky, nechýbali ani aktivity. Deti napríklad vyrábali krčahy, na ktorých prekladali papier – jedna strana bola červená ako víno a druhá modrá ako voda, čím si zhmotnili to, o čom sa rozprávali celé poobedie – o Ježišovom zázraku na svadbe v Káne Galilejskej. Okrem toho skladali aj origami kvety a vytvárali z toho svadobnú kyticu, aby si pripomenuli, o čom je svadba aj v dnešnej dobe.

Aj toto popoludnie bolo svedectvom toho, že farské spoločenstvo nemá svoj priestor len pri prežívaní liturgie, ale aj pri radosti a voľnom čase – a obzvlášť v nedeľu, deň, ktorý patrí Pánovi.

Zuzana Vandáková